Bitcoin Private Key’i, Bitcoin harcamanızı sağlayan gizli bir anahtardır. Her Bitcoin cüzdanında bir veya birden fazla private key bulunur ve bunlar cüzdan dosyasına kayıtlıdır. Private key, o cüzdan için üretilen bütün bitcoin adresleri ile bağlantılı bir matematik işlemi sonucu bulunur.

Private key, cüzdan şifresini kaybettiğiniz Bitcoinleri kurtarmak için, gerçekleşen forkta çıkan coini alabilmek için kullanılabilir.

Private Key almadan önce ilk olarak kurtarma kelimelerinizi alıp yedeklemeniz gerekiyor. Kurtarma kelimelerini almak için Blockchain.info adresinize girip, soldaki menüden parayı yedekle diyerek çıkan 12 kelimeyi güvenli bir yere yazmanız gerekiyor.

Eğer aynı cüzdanda birden fazla adresiniz var ise, hangi cüzdanın private keyini almak istiyorsanız yapmanız gereken cüzdanlarım kısmını açıp oradan kaçıncı cüzdanın private keyini alacağınızı aklınızda tutmanız. 3. cüzdan ise 3 sayısına ileriki aşamalarda ihtiyacınız olacak.

Kurtarma kelimelerinizi aldıktan sonra Bip39 generator isimli bir program ile bu anahtar kelimelerinizi Private Key’e çevirebileceksiniz.

https://iancoleman.io/bip39/ adresine girerek internet üzerinden ya da daha güvenlikli bir şekilde yapmak istiyorsanız https://github.com/iancoleman/bip39/archive/master.zip indirerek bilgisayarın internetini keserek private key oluşturabilirsiniz.

BIP39 Mnemonic yazan kısmın yanına 12 kurtarma kelimenizi giriniz.

Kelimeleri girdikten sonra sayfanın aşağısına inerek Derivation Pathin altındaki Account kısmına yukarıda yazdığınız, private keyini almak istediğiniz cüzdan adresinin sırasını yazın.

Altta çıkan “Account Extended Private Key” sizin adresinizin private keyidir.

Instagram

Coinpedi © 2017. Tüm hakları saklıdır.

E-Posta Aboneliği

Güncellemeler ve Yeni Haberler için abone olun