Merhabalar,

İsmini duyan herkesin ilk aklına gelen “Bitcoin nedir?” ve “Bitcoin Nereden Alınır?” soruları oluyor. Bu yazıda Bitcoin nereden alınır ve nerede saklanır bunlardan bahsedeğiz.

Not: Bitcoin Nedir? yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

Bitcoin iki farklı kaynak üzerinden satın alınabiliyor. Birincisi Türk borsaları ikincisi ise yabancı borsalar. Öncelikle Türk borsalarından bahsedelim.

Türkiye’de 3 büyük borsa bulunuyor. Bunlar Paribu, BTCTürk ve Koinim. Hacmi en büyük borsa Paribu olduğu için Paribu’dan bitcoin alım sürecinden bahsedeceğiz. Paribu’dan Bitcoin almak için öncelikle hesabınızı onaylatmanız gerekiyor. Onay süreci için Hesap Durumu sayfasına girerek kimliğinizin arkalı önlü resmini ve bir adet fotoğrafınızın resmini “Belgelerinizi Yüklemek için Tıklayın” yazan yere tıklayarak göndermeniz gerekiyor. Hesap onayı genellikle birkaç saat içinde tamamlanıyor.

Hesabınıza TL işlemleri menüsünde söylenen banka hesabına size özel verilen bilgileri girerek EFT veya Havale ile para yollayarak TL yükleyebilir ve bu TL ile market kısmından Bitcoin alabilirsiniz.

Onaylama konusu BTCTürk’e geldiğinde orası biraz daha detaylı çalışıyor. Onaylama işlemi için BTCTürk bizden 3 adet belge istiyor. Bunlar; kimlik fotoğrafı,adres belgesi(fatura,ikametgah vs.) ve kimliğimizle birlikte çekineceğimiz fotoğrafımız. En son belge için yapmamız gerekenler bu yazı yazıldığı tarihte şunlardı; bir kağıda “BTCTurk.com sitesine Bitcoin ve Ethereum almak amacıyla Türk Lirası yatırabilmek için hesap onayı talep ediyorum” yazıp altına isim soyadınızı yazıp imzanızı attıktan sonra kimliğinizle birlikte elinizde tutarak yüzünüz net görünecek biçimde fotoğraf çekiniz.
Belgeleri hazırladıktan sonra hesap sayfasındaki, hesap onayı bölümüne giderek işlemi tamamlayabilirsiniz.Onaylama işleminiz bittikten sonra alım satım süreci diğer borsalar ile aynıdır. Burda dikkat etmeniz gereken konu BTCTürk’e ilk defa para yatıracaksanız kendi belirttikleri güvenlik sebepleriyle paranızın hesabınıza eklenmesi 24 saati bulmaktadır.

Yabancı Borsalardan Bitcoin Alımı:

Banka transferi ile alım yapabileceğiniz birçok yabancı borsa mevcut. Bunların en yaygınları Coinbase , Bitstamp , Kraken , Bitfinex gibi siteler. Bu sitelerin her birinin onay süreci birbirinden farklı işlemekte. Onay süreleri birkaç gün ile birkaç hafta arasında değişebilmekte. Swift ile yüksek ücretler ödeyerek paranızı aktarıp Bitcoin alımı yapılabiliyor. Yeteri kadar istek gelmesi durumda bunlardan birini daha detaylı anlatma durumumuz olabilir.

Bitcoin Nerede Saklanmalı:

Bitcoininizi borsada tutup al sat yapabileceğiniz gibi walleta atarak uzun vadeli olarak saklayabilirsiniz. Wallet olarak birçok alternatif mevcut. İki farklı tipte Wallet yani cüzdan mevcut. Birincisi Türkçeleştirilmişi Donanımsal cüzdan olan Hardware cüzdanlar. Bunlar genelde bir flash disc boyurunda olan ve bitcoininizi içinde sakladığınız aletler. Bunlara örnek olarak Ledge Nano S, KeepKey ve Trezor verilebilir. Diğer cüzdan türü ise Hot Wallets olarak adlandırılan internet üzerindeki cüzdanlar. Bunlar yüksek güvenlikli bir şekilde Bitcoininizi kendi sistemlerinde saklayan internet siteleri. Bu cüzdanların birçok alternatifi mevcut. Telefon için olanlardan tutun internet sitesi ile kullanılanlara kadar. En bilinen cüzdanlar Blockchain.info, Jaxx, Mycelium, Exodus olarak sıralanabilir.

Bitcoinimi Nasıl Transfer Ederim:

Kolay bir işlem gibi gözükse bile aslında çok önemli bir aşama. Bitcoininizi başka bir adrese yollamak için bilmeniz gereken tek şey yollamak istediğiniz adrestir. Ancak bu adresin doğruluğu çok önemli. Adresteki 1 harf veya rakamdaki yanlışlık Bitcoininizin birdaha dönüşü olmamak üzere yanlış adrese gönderilmesi demektir. O yüzden gönderim sırasında yolladığınız adresi birkaç kez kontrol etmeniz büyük önem taşıyor. Bu işlemi kolaylaştırmak için telefonlardaki birçok cüzdan uygulamasında QR kod sistemi bulunuyor. Yollamak istediğiniz adresin QR kodunu taratarak hata şansını neredeyse tamamen ortadan kaldırmanızı sağlıyor. Tekrar etmekte fayda var Bitcoinlerinizi yanlış bir adrese göndermeniz durumunda geri getirmek için yapabileceğiniz hiç bir şey yok bu sebeple adresi yazdıktan,tarattıktan yada kopyaladıktan sonra kontrol etmenizi öneriyoruz.

Kısaca herkesin aklına takılan bu soruyu gidermeye çalıştık. Umarız yararlı olmuştur. Konu hakkında sorularınızı bu başlık altına paylaşırsanız hem biz hem üyelerimiz ellerinden geldiğince yardımcı olmaya çalışacaktır.

Kafanıza takılanları ve sorularınızı tartışmaya buradan katılarak sorabilirsiniz.

Instagram

Coinpedi © 2017. Tüm hakları saklıdır.

E-Posta Aboneliği

Güncellemeler ve Yeni Haberler için abone olun