Kripto para ticaretinde ücret olmadığını ve borsaların hacklenemediğini hayal edin!

Gerçeküstü? Hayır, gerçek kripto para dünyasında hiçbir ticaret ücreti ve borsa hacklenmesi olmayacak.

Ayrıca şunu da belirtmek gerekir ki, kriptopara tarihinde borsa hackleri yeni değil. Bu gibi olaylar esasında bu ticaret hizmetini sağlayan merkezileşmiş borsalar sebebi ile kaynaklanıyor.

Bu merkezileştirilmiş borsalar, merkezisizleştirilmiş borsaların yokluğundan yararlanıp, ticaret ücretlerini arttırıp karlarını katlamayı planlıyorlar.

Bütün bunları mümkün kılmak için, Atomic Swap/Atomik Takas isminde bir teknoloji ortaya çıkmış ve kriptopara dünyasını daha güvenli ve olgun bir hale getirecektir.

Atomic Swaps/Atomik Takas Nedir?

Atomic Swap, iki kişinin, her hangi bir taraf işlemi yarıda bırakmadan birbirinden farklı coinleri smaert contract sayesinde takas etmesini sağlayan teknolojidir. Bu teknolojinin güzelliği, herhangi bir üçüncü tarafa ihtiyaç duymadan ve taraflar arasında bir güven bağı olmaksızın ticaretin risksiz ve güvenli bir şekilde gerçekleşmesini sağlar.

Basitçe, bu tür bir takasta, hiçbir taraf , ticaret tamamlanmadan diğer tarafın parası ile kaçamaz ve bu, kriptografik olarak sağlanan atomik takasın akıllı sözleşmeleri tarafından sağlanmaktadır.

Bilgisayar biliminde buna atomik derler, çünkü ticaret merkezileştirilmiş borsalardakinin aksine bölünemez beya bütünleştirilemez veya Local Bitcoinsteki gibi değiş tokuş edilemez. Bu nedenle, atomik takas yaparken, ya ticaret gerçekleşecek ve her iki taraf da ilgili paraları alacak ya da ticaret başarısız olacaktır. Başka bir deyişle, atomik olarak gerçekleştirilen ticaretin bir orta yolu yoktur.

Atomik takas genellikle cross-chain atomic swap olarak adlandırılır; yani, farklı zincirlerde bulunan iki farklı kripto para birimi herhangi bir güvenilir üçüncü parti olmadan atomik olarak değiştirilebilir ve bunun için hiçbir değişim / ticaret fessi yoktur.

Not: Bu teknolojiyi uygulayan farklı işletmeler, bu hizmeti sunmak için ücretlendirme yapabilirler çünkü bu takas işlemleri yalnızca komut satırı ile yapılabilir ve beklediğiniz kadar kullanıcı dostu değildir. Ancak işletmeler sizden küçük bir ücret de alsa, merkezi borsalarda işlem yapmaktan / alışveriş yapmaktan daha güvenli olacaktır.

Bütün sürecin kriptografik olarak nasıl gerçekleştiğinin teknik ayrıntılarına girmek için, cross-chain atomic swaps hakkında daha fazla bilgi okuyun (İngilizce kaynak).

Neden Atomik Takas Kriptopara Endüstrisinin Gelişimi İçin Önemlidir?

Atomik takas, kripto para ticaretine yepyeni bir sayfa açıyor. Bu teknoloji, iki tarafın çok geniş ya da çok küçük bir OTC ticaretinde bulunması durumunda kullanılabilir.

50.000 LTC ile 1000BTC takası yapmak istediğinizi düşünün. Eminim ki hacklenme olasılığı bulunan bir merkezileştirilmiş borsa veya bir takas sitesine güvenmezdiniz. Bu durumda, basitçe atomic swap teknolojisini kullanarak, 1000 BTC’nizi, bir exchange’e veya takas sitesine güvenmeden 50.000 LTC’ye değiştirebilirsiniz. Ayrıca, ticaret başarılı bir şekilde gerçekleşmese bile atomic swap teknolojisi sayesinde 1000 BTC’yi kaybetmeyeceğinizden% 100 emin olabilirsiniz.

Bu takas işlemler bittiyse, zincir üzerinde gerçekleşecek ve dolayısıyla, her iki zincirin zaten var olduğu tüm sınırlamalara tabi olacaktı. Örneğin, LTC / BTC atomik takasında, ilgili blok zincirdeki madencinin ücreti düşülecek ve işlem bitiş süreleri, atom ticareti anında Bitcoin’in mempool boyutuna tabi tutulabilir.

Atomik Takaslarda Neredeyiz?

Atomic swaps hala yeni bir teknoloji. Bu yüzden hala tartışılıyor, rafine ediliyor ve test ediliyor. Kesin bir cümleyle, henüz ana akım değiller. Ayrıca on-chain atomic swaps teknolojisinde hala bazı sınırlamalar var:

Değiştirilmekte olan her iki para birimi de aynı hash algoritmasına sahip olmalıdır. Her iki para birimi de time lock contratları desteklemelidir. Atomik takasları su an kullanmak için belirli programlama becerilerine ihtiyacınız var.

Bu kısıtlamalar, evrensel kabulün önünde büyük engellerdir ancak endişelenmenize gerek yok, çünkü kriptopara dünyası bütün bu kısıtlamaların farkında. Bu yüzden Lightning Network tarafından desteklenen zincirsiz atomik takasları gibi çözümler ana akımın kabulu için rafine edilip test edilmekte. Off-chain atom swapları, zincir atom swaplarının getirdiği tüm güçlükleri ve kısıtlamaları aşmak için umut verici olacaktır. Ancak yine de erken günler.

Atomik Takasın Geleceği

Atomik takasların geleceği söz konusu olduğunda, parlak göründüğünü söylemek mümkün. Hem oc-chain hem off-chain atomik transferleri destekleyen merkesizleştirilmiş exchange sitelerinin bu ekosistemi nasıl daha güvenli hale getireceğini hayal ediyorum.

Bu atom değiş tokuş servislerinin odaklanacağı bir diğer şey de, kullanıcı deneyimi olacaktır; bunu, teknik olmayanların kullanması çok zor olacaktı.
Farklı işleyen Komodo’nun Atomik Takasları ve ETH / BTC atomik takaslarındaki Altcoin.io’nun testleri gibi bazı hizmetler halen başlangıç aşamasında. Bununla birlikte, Altcoin arayüzünün ön izlemesi süper düzgün görünüyor:

Ancak sonunda bu teknolojinin ilerleyişini izlemekçok ilginç olacak ve bu teknolojinin getirecekleri kripto para dünyasında büyük değişikliklere yol açacak.

Kafanıza takılanları ve sorularınızı tartışmaya buradan katılarak sorabilirsiniz.

Instagram

Coinpedi © 2017. Tüm hakları saklıdır.

E-Posta Aboneliği

Güncellemeler ve Yeni Haberler için abone olun