Tether (USDT), değeri ABD dolarının değeri ile kabaca aynı olan bir kripto paradır. Ortaya çıkış fikri, dijital dolar gibi kullanılabilen sabit değerli bir kripto para ortaya çıkarmaktır. Bu amaçla çıkarılan kripto paralara “Sabit paralar” denir.

 

Esas olarak ve sitelerine göre Tether, paranın değerini ABD doları, Euro ve Yen gibi ulusal para birimlerinin fiyatına bağlamak için nakiti dijital para birimine dönüştürür.

 

Diğer kripto paralarda olduğu gibi Blockchain kullanır. Diğer kripto paralardan farkı ise (sitelerinde belirtilene göre) “%100 dolar destekli” olması. (Tether miktarı kadar USD rezervi tutulmaktadır)

 

Yani, her Tether 1:1 oranında rezervde tutulan USD ile desteklenmelidir. (En önemli noktası budur ve bu nokta diğer kripto paraların potansiyel olarak problem yaşadıkları bir noktadır.)

 

Bu, bütün borsalarda Tetherin 1$’a karşılık geldiği anlamına gelir ve dolar yerine kullanılabilir. Bununla birlikte, pratikte fiyat biraz dalgalanma eğilimindedir.

 

Tetherin çözdüğü diğer problemler, çok fazla volatilitenin olduğu kripto para piyasasına bir miktar stabilite sağlaması ve bankalar ile likidite problemi yaşayan borsalara dolar ile işlem yapma olanağı tanımasıdır.

 

USDT ile, teorik olarak, USD gibi istikrarlı bir değeri olan bir coine geçiş yapabilirsiniz. hatta fiat alışveriş imkanı sağlamayan bir borsada bile. Tek başına bile büyük bir şey bu, ama daha da iyi oluyor. Birçok borsa ayrıca USDT’yi bir ticaret çifti olarak sunarak USD’yi yansıtan bir coin ile başka coin almanıza izin veriyor.

Dezavantajları:

Ama diğer yandan bazı problemler var.

Gerçekte, kullanıcıların aklında tutması gereken bazı önemli ve endişe verici durumlar mevcut. (kısmen USDT için fiat’tan yararlanmanın bir noktada amaçlandığı gibi çalışamayacağı kaygısına dayanıyordu. kripto piyasasının Bittrex, Bitfinex gibi büyük borsalara dayanan merkezi bir dolar türevi coine dayanmasının yarattığı güvensizlikte var.)

 

Bazıları yukarıdakilerin tam olarak nasıl çalıştığını soruyor, kesirli işlemleri de kapsayacak şekilde para yatırılıyor mu diye soruyorlar, her etherin gerçekten USD ve diğer fiat para birimleri için ne olursa olsun geri alınıp alınamayacağını soruyorlar, ve Tetherin sadece para basmayıp borsalar yoluyla para filtrelediğini de soruyorlar.

 

Buradaki sorunlar ve yararlar esasen aynı kavram etrafında dönmektedir. Yani, kripto para piyasasının tethere bağlanması ve sadece tek bir kripto paranın bir rezervi olduğunun gösterilmeye çalışılması.

 

Bu ironik, çünkü kripto paranın en önemli önlemek istediği sorunlardan biri de bu zaten.

 

Sorun olan tether şirketi, her ne kadar blok zinciri kullanıyor olsa da, merkezi olmayan bir sistem değil, kişiler tarafından oluşturulmuş bir şirket tarafından yönetiliyor. Bitfinex için de aynı. Bitfinex peer to peer bir merkesizleştirilmiş borsa değil bir şirket.

 

Bu onları kötü yapmaz ancak onları ripple ve XRP ile aynı kategoriye sokar. (bunlar kripto paralar ile ilgilenen şirketler, merkesizleştirilmiş kripto paralar değil)

Avantajları:

Günün sonunda, Tether, istikrarlı değeri, dünyanın birçok büyük borsasında birçok kripto ticaretinde kullanılabilme ve borsalara likidite sunma kabiliyeti nedeniyle uygulamada çok yararlıdır.

 

Herkes Tetherin 1 dolar değerinde olduğunu kabul ettiği ölçüde ve özellikle Bitfinex de dahil olmak üzere borsalarda geçerli olduğu ölçüde, Tetherin yararının potansiyel sorunlarından daha ağır olduğunu kabul edilmelidir.

 

Endişeler ve düşünceler bir yana, gerçek şu ki: Tether şimdiye kadar çok iyi çalıştı ve 2018 yılının başında piyasa değeri olarak en yüksek 20 coin arasında yerini aldı.

 

Instagram

Coinpedi © 2017. Tüm hakları saklıdır.

E-Posta Aboneliği

Güncellemeler ve Yeni Haberler için abone olun