Son yıllarda birçok kripto para birimi ortaya çıktı. Bazıları gizliliği ve anonimliği arttırmak amacıyla ortaya çıktılar ancak başarıları değişken. Bu kripto para birimlerinden birkaçı, tüm işlemleri kamuya açık şekilde görmenizi sağlarken, bazıları gizliliği isteğe bağlı hale getirmektedir. Ve yine de diğerleri gizlilik özelliğini kesinlikle örtülü tutar.

Monero, gizlilik odaklı özellikleri ile yüksek bir popülerlik ve kabul görme seviyesine ulaştı. Bu makale Monero’nun temel kavramlarını, özelliklerini ve zorluklarını açıklamaktadır.

Monero Nedir?

2014 yılında piyasaya çıkan Monero (XMR), açık kaynak kodlu, gizlilik odaklı bir şifreleme yüzdesi olup, blok zinciri konseptinde oluşturulmuştur.  Dijital para birimlerinin ardındaki teknolojiyi oluşturan bu blok zincirler, ağdaki tüm işlemlerin katılımcılarla paylaşılmasını sağlayan kamuya açık bilgi bloklarıdır.

Monero’nun blok zinciri bilerek opak bir şekilde yapılandırılmıştır. Aktarım detaylarını – gönderici ve alıcı adresi, gönderim miktarı gibi detayları – anonim bir şekle getirerek işlemleri gizli hale getirir.

Anonimlikle birlikte, monero için madencilik süreci eşitlikçi bir konsepte dayanıyor – tüm insanlar eşit ve eşit fırsatları hak etmesi ilkesidir. Monero’yu başlatırken, geliştiricileri kendileri için herhangi bir pay almadı ve sanal para biriminin daha da geliştirilmesi için maddi ve topluluk desteğine katkıda bulundu.

Monero, madencilik havuzlarına katılarak bireylerin kendi yaptıkları katkıya göre pay aldıkları bir madencilik sürecini destekliyor veya Monero bireysel olarak minelanabiliyor. Monero, normal bir bilgisayardan minelanıyor, ASIC gibi özel cihazlara ihtiyaç duymuyor.

Monero Gizliliği Nasıl Arttırır?

Monero, “Ring Signatures” isimli bir yöntem ve görünmez adresler ile gizlilik kaygılarını hafifletir.

Ring Signatures, gönderim yapan bir kişinin kimliğinin diğer katılımcılardan gizlenmesine olanak tanır. Ring signatures, grubun bir üyesinden gelen anonim dijital imzalardır ancak hangi kullanıcının işlemi imzaladığını açıklamaz.

Ring signatures üretmek için, Monero platformu, gönderenin hesap anahtarlarının bir kombinasyonunu kullanır ve blok zincirdeki genel anahtarlar ile birleştirir. Bu, benzersiz ve özel olmasını sağlar. Bu gönderenin kimliğini gizleme imkanı tanır, çünkü karmaşık imza üretmek için hangi kullanıcıların anahtarlarının kullanıldığını tespit etmek teoride imkansızdır.

Görünmez adresler, bir kerelik kullanım için rastgele üretilmiş adreslerdir ve alıcı adına yapılan her işlem için ayrı oluşturuldukları için ek gizlilik katarlar.

Ayrıca, Ring Gizli İşlemler veya RingCT, işlem tutarını gizleme olanağı sağlar. Göndericiler ve alıcıların kimliklerini gizleme konusunda başarı elde eden RingCT Ocak 2017’de tanıtıldı ve monero ağında gerçekleştirilen tüm işlemler için zorunlu hale getirildi.

Kafanıza takılanları ve sorularınızı tartışmaya buradan katılarak sorabilirsiniz.

Instagram

Coinpedi © 2017. Tüm hakları saklıdır.

E-Posta Aboneliği

Güncellemeler ve Yeni Haberler için abone olun